בדק בית

בדק בית הנו אחד הדברים שחשובים לפחות כמו רכישת הנכס עצמו. אנחנו ב”מתן ביקורת מבנים” מבינים את המשמעות של רכישת נכס ועד כמה היא קריטית במהלך החיים. ביקורת בדק בית שאנו מבצעים היא מקיפה וכוללת מקבץ רחב של בדיקות שבסופן אתם תקבלו דוח מקיף הכולל את המידע המלא והמדויק על הנכס שאתם עתידים לרכוש או לשפץ. את הביקורת של בדק בית עורכים מהנדסים מוסמכים, מומחים בביצוע ביקורות בדק בית. חשוב לזכור כי ביצוע בדק בית אינו רק עבור נכס חדש אלא בכל מקרה שלרכישת נכס כגון רכישה מקבלן, רכישת בית יד שנייה, ביקורת תוך כדי תהליך הבנייה ולפני או תוך כדי מהלך ביצוע שיפוצים לבית. היתרון הגדול בביצוע בדיקה מקיפה לבית תאפשר לכם מצד אחד לקבל את המידע המלא והמפורט על מצב הנכס ומצד שני יחסוך לכם בהוצאות או עלויות. הדוחות המונפקים משמשים לא אחת גם כראיה בבתי משפט במידה ויש צורך לתבוע את הקבלן / מוכר הדירה.

בדק בית הנדסי מכיל את הנושאים הבאים:

 • בדיקת עבודת הריצוף (פגמים, גוון, שיפועים, מילוי רובה).
 • בדיקת חיפוי קירות פנים וחוץ (אנכיות, אופקיות, גליות ופגמים).
 • בדיקת צבע (קירות,דלתות,פרזול,גימור,גוון).
 • השוואת תוכניות הבניה ומפרט המכר (מדידות,בדיקת מפרט ודו"ח שינויים).
 • בדיקת מסגרות (חלונות,דלתות,הלבשות,מעקים ומסעדים).
 • בדיקת חשמל (ארון חשמל,שקעים,כיסויים).
 • בדיקת רטיבויות (בדיקת איטום, צנרת ונקזים).
 • בדיקת תקני בטיחות (בכל הדירה ובעיקר בממ"ד)
 • בדיקות נוספות: מטבח,מחסן,חניה,גינה.
מספר ימים לאחר הבדיקה ההנדסית מוגשת לדיירי הנכס חוות הדעת ההנדסית להמשך טיפול מול הקבלן / יזם. חוות הדעת הינה קבילה בבית משפט ותכלול בתוכה:
 • פירוט הליקויים ומיקומם בנכס.
 • ביסוס העובדות ע"י השוואה וציטוט מתוך התקן.
 • הערכת שווי לתיקוני הליקויים.
 • הצעת אופן ביצוע תיקון הליקויים.
 • הוספת צילומי ליקויים במידה ונדרש.
 • סיכום הבדיקה ההנדסית.
מתי כדאי לבצע בדק בית?

הטעות הנפוצה בקרב רוכשי הדירות היא הלחץ להכניס ריהוט ובעלי מקצוע שונים לשיפוץ הדירה מיד לאחר קבלת המפתח. מהלכים מהסוג הזה משחקים לטובת הקבלן, שיכול לטעון מבחינתו שהליקויים לא בוצעו על ידו כגון: אריחים שבורים, שריטות במשקופים, ולעיתים גם בעיות רטיבות כתוצאה מנגיעה בצנרת של בעל מקצוע שהוזמן על ידכם.
לכן את בדק הבית חשוב מאוד לערוך סמוך מאוד לפרוטוקול המסירה, על דירה ריקה ולערוך בדיקה הנדסית ומקצועית שתאתר את הליקויים השונים. לאחר הבדיקה ובהתאם לממצאים בשטח יהיה ניתן להכניס ריהוט ובעלי מקצוע.
תיקון הליקויים יוצר אי נעימות לדיירים השוהים בנכס, ולכן עדיף לתקנם בטרם פונים לעיצוב הפנים של הנכס.

האם כדאי לבצע בדק בית לדירה יד שניה?

התשובה היא בוודאות כן!! ליקויים שכיחים בדירות יד שניה הם סדקים ובעיות רטיבות.
בניגוד לדירה חדשה מקבלן שבה הקבלן אחראי על תיקון ליקויים עוד בתקופת הבדק, כאן אין אפשרות לקונה לבוא בטענות למוכר, שכן היתה לו אפשרות לבדוק את הנכס לפני.
בבדיקת דירה מיד שניה חשוב לערוך בדיקה מקיפה לצנרת הכוללת סריקת אינפרא אדום וצילום תרמי של המערכות, ליקויים מסוג זה עלולים לשנות משמעותית את מחיר הרכישה הסופי של הנכס שכן עלות תיקונם מוערכת לעיתים בעשרות אלפי שקלים.
קונה המתעניין בדירה לא יכול לדעת על ליקויים שונים בזמן המועט שיש לו להתרשם מהדירה המאוכלסת האותה עת. ולעיתים הליקויים מוסתרים ע”י ריהוט, כמו כן קיימות בדירות חריגות בניה שגם ניתן לעלות עליהן בהתאם לבדיקת תוכנית הדירה וטופס הארנונה.

האם כדאי לבצע בדק בית לדירה חדשה מקבלן?

לא רק כדאי אפילו חובה לבצע בדק בית כאשר רוכשים דירה או בית חדש מקבלן והסיבה לכך היא ברורה כאשר נבנה בית חדש בפרוייקט או בבניין מגורים יתכנו ליקויים שאפילו המפקח על הבנייה אינו מודע להם. החשיבות בבדק בית לפני בנייה נותנת תמונת מצב אמיתית על טיב הבניה, רמת הגימור, טיב האיטום, מצב האינסטלציה וצנרת הדולחין. ישנם לא מעט בעיות ותקלות שלכאורה אתם תעלימו מהם עין מכיוון שלא תבינו את המשמעות, דוגמה לכך היא עמודי התמיכה של הבניין שבולטים בפינות החדר, ליקוי כדוגמת זה ימנע מכם להתקין ארונות בצורה סטנדרטית ויאלץ אתכם לרכוש ארונות מנגר פרטי, ליקויי בנייה כזה משמעו שהקבלן צריך לפצות אתכם. בנוסף כאשר עורכים בדק בית לבית מקבלן הרי שהליקויים שיתגלו יהיו עדיין בתקופת האחריות.

מהם הליקויים הנפוצים?

בדק בית מהווה את המבחן האמיתי לנכס שלכם וככזה הוא מאתר את ליקויי הבניה שקיימים. הליקויים הנפוצים בבתים בין אם הם חדשים או ישנים יהיו:
1 – ליקויי איטום.
2 – ליקויי אינסטלציה.
3 – ליקויי רטיבות.
4 – ליקויי ריצוף.
5 – ליקויי אקוסטיקה.
6 – ליקויי אוכלוסיה וסביבת מגורים.
7 – ליקויי חריגה מתוכניות מקור מאושרות.
כמובן שישנם לא מעט ליקויים נוספים אך אלו הנפוצים והמוכרים ביותר.

בניית אתרים מדדים אינטרנט ועסקים | AS Sites - כתיבה שיווקית מקצועית ועיצוב אתרי אינטרנט
?