​הפקת דוחות בדיקה תוך 24 שעות
קבלו מידע מקצועי על מגוון ליקויים נפוצים
077-4140034 phone
close
Picture of שלום ארבלי

שלום ארבלי

מתן ביקורת מבנים

השמאי הממשלתי

Facebook
WhatsApp
Email

השמאי הממשלתי ואגף שומת מקרקעין

תחום השומת מקרקעין הוא תחום מרכזי בתחום הנדל"ן ובניהול הרכוש הציבורי במדינת ישראל. השמאי הממשלתי הראשי ואגף שומת מקרקעין מהווה יחידה מקצועית בלתי תלויה המטפלת בניהול המקרקעין במדינה.

האגף מורכב ממנהלים מרכזיים ביחידות השמאי של המחוזות השונים במדינה. כל מחוז מנוהל על ידי מנהל, סגן מנהל, שמאים מחוזיים ועובדים מנהליים ומתמחים. בראש האגף עומד השמאי הממשלתי הראשי, אשר מנהל ומפעיל את האגף בירושלים.

תפקיד השמאי הממשלתי הראשי ואגף שומת מקרקעין הוא לנהל את התהליך של שומות הנדל"ן של הממשלה ולספק הנחיות וכוונות לשמאים המועסקים מטעם האגף במשרדי הממשלה. השמאים מתעסקים בעריכת שומות לנכסי מקרקעין השייכים למדינה או למוסדותיה. הם מבצעים ומנהלים שומות שונות כגון מכירות, הפקעות, השכרות ורכישות נכסים, תשלומי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), דמי חכירה ודמי היוון, ועוד.

בנוסף, השמאי הממשלתי הראשי ומנהלי המחוזות משתתפים ומספקים ייעוץ בנושאים הקשורים לניהול המקרקעין ובתהליכי הפינוי, הרכישה וההפקעה. הם משתתפים כחברים, משקיפים ויועצים בוועדות מטעם משרדי הממשלה ומעורבים בתהליכי חקיקה, בחברות בוועדות ובעוד.

השמאי הממשלתי אחראי גם על תפעול, הנחייה ובקרה על מערך השומות במשרדי הממשלה. הוא מגביר את הזיקה עם משרדי הממשלה ופועל להקל על התהליכים השמאיים ולשפר את היעילות בתהליכי הניהול והמכירה.

בנוסף לתפקיד הניהולי, השמאי הממשלתי הראשי ואגף שומת מקרקעין יצורפו גם לוועדות השגות הנוגעות לתחום המקרקעין, בהתאם לפקודת הקרקעות (רכישה לצרכי ציבור), 1943. הם יכולים לתרום את המומחיות והידע שלהם בנושאים כלכליים-נדל"ניים, ולספק המלצות ותכנונים בתהליכים הנדרשים.

באופן כללי, השמאי הממשלתי הראשי ואגף שומת מקרקעין משמשים כמנהיגים ויועצים בתחום המקרקעין למערכות הממשלה. הם מבצעים משימות מקצועיות מרכזיות בתחום הנדל"ן ומשפיעים על ההחלטות הכלכליות והאזרחיות הקשורות לנדלן. בזכות ניסיונם והידע המקצועי שלהם, הם משמשים כמערך תמיכה חשוב בתהליכי ההחלטה והניהול בתחום המקרקעין של המדינה.

פניה מהירה